OK1NOP Site

QTH: Březí, Loc: JO70IA, WAZ: 15, ITU: 28

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Můj blog Malá rekapitulace

Malá rekapitulace

Email Tisk PDF

IMG 2492Malá rekapitulace

A další rok v háji. Nebýt víkendového projektu elektronkového FM rádia, které mě překvapilo svojí reprodukovatelností a čistým příjmem, tak bych za celý rok na stránkách zase nic nezveřejnil.  Asi to už se mnou lepší nebule a slibovat nápravu by hraničilo s rouháním se. Abych ukázal, že se neflákám a pilně schraňuji a tahám domů, do práce a ke známým všelijaké krámy, které je nutné bezpodmínečně zachránit pro budoucí generace, rozhodl jsem se poskytnout Vám takovou malou ochutnávku toho, co za uplynulý rok přibylo do mých už tak omezených prostor a na čem momentálně pracuji.


Záměrně píši malou ochutnávku, protože se jedná jen o zlomek zajímavostí, které za rok 2014 obohatily mojí sbírku vojenské, profesionální a svazarmovské radiotechniky. Těžko bych tahal na stůl k focení lodní přijímač RFT 1340.21 nebo zaměřovací přijímač Pelikán a jiné další krámy, nebo materiál na bastlení a podobné věci.

Tak začneme třeba mým oblíbeným podnikem ÚV Svarazmu Radiotechnika Teplice

Radiotechnika

Do sbírky přibylo pár celkem běžných zařízení, ze kterých asi nejzajímavější je přijímač pro hon na lišku ORIENT 80. Jedná se o předchůdce přijímače ROB 80. Tento přijímač byl na rozdíl od ROB 80, plnohodnotný superhet a ne jen přímosměšující přijímač. Navíc byl vybaven hodinkami Prim, na místo kterých se u novějších ROBů vlepovala jen papírová směrová růžice. Původně byl ORIENT 80 v dolní části vybaven i leteckým kompasem LUN 1221, který někdo samozřejmě znárodnil a mě teď čeká se pokusit jej sehnat. Zajímavá poznámka u ORIENTu je v návodu k obsluze, kde je zmiňováno, že přijímač je určen pro první výkonnostní třídu, kdežto u ROB 80 je na stejném místě v návodu uvedena pouze druhá výkonnostní třída. No nevím, já osobně jsem se předtím s ORIENTEM 80 nikdy nesetkal a myslím, že byl vyráběn jen velmi krátkou dobu. Předpokládám, že a po zjištění, jak vysoké jsou výrobní náklady, se později přešlo pouze na výrobu přijímačů ROB 80.

Orient-80

Další a to již velkou zajímavostí z podniku Radiotechnika, kterou se mi podařilo obohatit sbírku, je prototyp přijímače RX 82, který byl veden jako vývojový úkol VÚ 80082. Při bližším pohledu se jedná vlastně o předchůdce oblíbeného přijímače ODRA. Dokonce některé desky jsou si vzájemně velmi podobné. Prototyp byl oproti Odře vybaven i konvertorem pro VKV pásmo 144MHz. Jinak přijímač poslouchá moc pěkně. Zdá se mi, že o trochu lépe než moje ODRA a to i přesto, že mu chybí AVC (nebylo vůbec plánováno). K přijímači se dochovala i téměř kompletní dokumentace včetně hodnotících posudků radioamatérů a měřících protokolů. Tuto dokumentaci se pokusím v průběhu příštího roku přepsat do elektronické podoby, schémata i DPS překreslit, provést bližší srovnání s ODROU a HLAVNĚ - Mám obrovské nutkání podle této dokumentace postavit po 33 letech první funkční kus přijímače RX 82 i v dobových barvách. Kdyby se někdo chtěl ke stavbě přidat, tak pište via mail.

RX82aRx82c

Mimo podniku Radiotechnika se objevilo i několik strojků pocházejících z dílny jeho předchůdce. Tím předchůdcem jsou samozřejmě myšleny URD v Hradci Králové. Jana 501 bude potřebovat trochu péče, ale hlavně, že je...

URD HK

Vojenská radiotechnika
Do sbírek vojenské radiotechniky v průběhu roku 2014 přibylo krom běžných radiostanic a přijímačů naší a sovětské produkce i pár zajímavých kousků. Asi největší radost mám z radiostanice R-353, ke které je i kompletní příslušenství. Blíže o ní budu teprve psát a myslím že je se na co těšit, proto zatím zveřejním jen jeden velmi nekvalitní obrázek abych Vás trochu namlsal.

R-353

Další pěkný, i když v celku moderní přistroj je přijímačový díl Švédské radiostanice SE-430, zde pátrám po bloku vysílače a jeho napájecího zdroje (anténní tuner AG-100 již vlastním delší dobu). Naštěstí lze přijímač BE-430 provozovat i samostatně a poslouchá opravdu moc pěkně. Co se týče provedení, tak konstrukčně je to paráda, jen sehnat ty zbylé dvě bedny a pak hurá na kopec do přírody (s pořádnou kárkou by to šlo snad i odvézt)...

BE-430

A když už jsem byl v tom focení, tak na skříni ležel i malý pozdrav v podobě KV přijímače z bývalé Jugoslávie. Tento přijímač se vyráběl začátkem 60tých let a byl osazen kompletně germaniovými tranzistory. Jednalo se o superhet s dvojí přeměnou kmitočtu, určený pro příjem nemodulované telegrafie a amplitudově modulované telefonie. K jeho napájení postačí dvě ploché baterie, a i když parametry přijímače nestojí za řeč, tak po mechanické stránce je to velmi pěkně provedená hračka.

RP-2M    RP-2Mb

Profesionální přijímače
V této sekci mojí sbírky přibylo také pár hraček. Konkrétně hned tři hračky. A já marně přemýšlím ze které z nich mám větší radost, protože každá má nějaké to své NEJ. Ten první kousek mám už možná více jak rok, ale teprve v tomto roce se mi podařilo jej opravit a poslouchá na výbornou. Co se týká vzhledu, tak se jedná o moc hezké rádio a snad časem doplním do galerie i pár fotek z jeho opravy. Pak uvidíte, že i uvnitř se skrývá konstrukčně velmi zajímavý stroj.

PRS2282A

Další přijímač mě z počátku ani moc nezaujal a do sbírky profesionální techniky jsem ho ani neplánoval. Jenže potom co jsem si vyslechnul od kamarádů Vaška OK1MWA a Luboše OK2BVG povídání o tom jak tohle rádio poslouchá a jaký je to parádní stroj. Rozhodl jsem se, že nesmí chybět ani u mě. Na štěstí se nakonec povedlo jeden kousek sehnat. A klukům musím dát za pravdu, poslouchá to asi nejlíp z toho sbírkového co vlastním a uvnitř je to také paráda…

TE-712

Poslední profi KV přijímač byl navržen u Siemensu v roce 1959 a byl široce používán v německu státními úřady a armádou. Také ho  lze nalézt na většině německých lodí z 60tých a 70tých let. Jde o přijímač Siemens E-311b. Tohle rádio mě úplně dostalo svým vzhledem předního panelu a provedením mechaniky uvnitř. Přijímač má na svou dobu neuvěřitelnou kmitočtovou stabilitu (20Hz po dobu 24hod.) a na stupnici se lze naladit s přesností na 100Hz. Když vezme v úvahu, že se jedná o elektronkové rádio, tak před konstruktéry nezbývá než smeknout. Uvnitř se Siemens E-311 na první pohled svou modulovou konstrukcí zdá být dobře řešený i z hlediska oprav, ale nenechte se mýlit. Provádět v něm jakoukoliv opravu je peklo. A mě čeká výměna úplně všech MP kondenzátorů, které postupem času bohužel odchází do věčných lovišť. Bude to první věc, kterou budu provádět po novém roce, tak snad budou i nějaké fotky do galerie. Jinak díky osazení 16ti elektronkami a precizní mechanice, je i tento přijímač velkou potěchou oka a v brzké době bude snad i potěchou ucha. Škoda, že dnešní SDR fujtably nemaj duši a vakuum.

E-311b

Bastlení
Doufám, že v tom příštím roce zbude i trocha času na nějaké nové konstrukce s elektronkami, pár už jich je rozpracovaných a spousta jich je v hlavě. Ale nerad bych předbíhal a navíc bych neměl čím v příštím roce překvapit. Jeden obrázek z těch starších...

Bastly

Opravdu zatím nemám tušení která z plánovaných konstrukcí dostane přednost, ale mám tu jednu obvzláť náročnou a sloužitou stavebnici tranzistorového přijímače, tak uvidíme… :-)

Snad nekdy

PF 2015
Vám všem, co jste dočetly až sem bych rád popřál „Všechno nejlepší do nového roku 2015“
A těm mnoha, co mi nějakým způsobem dopomohly k věcem v článku uvedeným, ale i k věcem neuvedeným. Bych rád ještě jednou mnohokrát poděkoval, za tu mojí obrovskou radost, kterou mám z těch krámů co Vám ležely doma…

Váš NOPák

Vojenská radiotechnika

Do sbírek vojenské radiotechniky v průběhu roku 2014 přibylo krom běžných radiostanic a přijímačů i pár zajímavých kousků. Asi největší radost mám z radiostanice R-353, ke které je i kompletní příslušenství.

Aktualizováno Středa, 31 Prosinec 2014 11:01  

predelavkajpg6 2


Created by PA4RM

Počítadlo přístupů: