OK1NOP Site

QTH: Březí, Loc: JO70IA, WAZ: 15, ITU: 28

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Projekty Projekty - články Elektronkový audion a NF zesilovač

Elektronkový audion a NF zesilovač

Email Tisk PDF

Audion Zes_11 Vzhledem k tomu, že sekce projekty na mých stránkách mírně řečeno "trochu stagnuje", rozhodl jsem se zveřejnit pár fotek z mého nedávného snažení v oblasti vakuových konstrukcí. Protože se ve svém zaměstnání věnuji práci s celkem moderní technikou, snažím se volný čas směrovat spíše k technice archaické, která má od moderních konstrukcí navíc i trochu té vlastní duše. Takový integrovaný obvod má jistě mnohem více funkcí, možností, a zařízení s ním postavená mají nesporně i dokonalejší parametry, otázkou ale je, zda tyto špičkové parametry člověk vlastně potřebuje. Navíc, elektronka hřeje, svítí, po vypnutí se Vám ještě snaží chvilku něco našeptávat, a když je déle v provozu tak i trochu voní. To se té elektronce dá pak i ta mikrofoničnost snadno prominout, a i když se mi podařilo již několik moderních polovodičových součástek přivést do stavu kdy se chovají  téměř jako elektronky - tj. hřejí a svítí, takové zařízení pak stejně většinou nefungovalo, nevonělo ale spíše smrdělo a o jeho špičkových parametrech už také nemohla být řeč. 

Úvod:

Níže uvedený popis neslouží jako návod ke stavbě. Fotografie jsou zde spíše pro potěchu oka a samotný článek slouží spíše jen jako lehký úvod do nostalgické elektroniky. Bližší informace k zapojení obou přístrojů snad časem nalezne případný zájemce na stránkách Jardy, OK1CJB, který k nim jistě s pečlivostí sobě vlastní zpracuje bližší technický popis a podrobnější návod ke stavbě. Já bohužel nejsem v tomhle ohledu moc nadaný a tak se omezím spíše jen na popis samotné konstrukce obou přístrojků.

 Audion Zes_11

Hotový NF zesilovač a audion...

Do čeho to namontovat:

Problém „na co to přidělám“ jsem u těchto menších přístrojků vyřešil nákupem hotových hliníkových krabiček od společnosti HAMMOND. Díky jejich poměrně široké nabídce lze vybrat krabičku pro šasí, která vyhoví jak s ohledem na mechanickou pevnost přístroje, tak rozměry. Jedná se o hliníkový tlakový odlitek o tloušťce stěny cca 2,5mm. Materiál krabiček se velmi snadno opracovává. Pro zhotovení větších otvorů (patice elektronek) používám klasickou stojanovou vrtačku s postupným vrtákem 6 -24mm odstupňovaným po 2mm. Je důležité na vrtačce nastavit co nenižší otáčky a při vrtání mazat strojním olejem, aby se nám vrták nezničil. Tímto způsobem jsem vyvrtal už mnoho otvorů i do železa a postupný vrták je stále jako nový.

 Audion Zes_4

Krabičky HAMMOND nejsou sice právě nejlevnější, ušetří ale spoustu času a námahy při stříhání a ohýbání plechu.

Jak se připravit:

Před samotnou výrobou šasí je třeba si důkladně projít schéma a naplánovat rozvržení součástek s ohledem na funkčnost přístroje. Je důležité aby se vše do krabičky pohodlně vešlo, a také třeba správné natočení patic elektronek vůči sobě, aby přívody k mřížkovým obvodům neprocházely kolem anod a VF obvody neměly přívody dlouhé přes půlku zařízení. Nejlepší je začít s konstrukcí až poté, co máte pohromadě všechny součástky. Důležité je si vše dobře naplánovat a rozvhnout si přesná umístění jednotlivých prvků. U konstrukcí s elektronkami a s montáží součástek na šasí platí  dvojnásob známé pořekadlo "dvakrát měř, jednou řež", protože jen tak lze předejít problémům typu: "sakra proč to hvízdá", či "jak se dostanu k té součástce, když přístrojem nepropadne ani špendlík", nebo "který z těch tří drátů to asi bude", až po typické "kam jen přidám ten odbručovací trimr na žhavení". Dobré je rozvrhout i umístění pájecích bodů a součástky, které mají delší přívody, opatřit pevnou bužírkou která zlepší jejich fixaci na místě. U větších zařízení doporučuji odbastlení prototypu na „prkénku“ a až po jeho odzkoušení začít s výrobou vlastního šasí.

 Audion Zes_16

Vyrtáno a připraveno k osazení...

Na co si dát bacha a kde to všechno sehnat:

Protože uvedené přístrojky slouží pouze pro radost, nejsou vybaveny vlastním napájecím zdrojem ale pouze zdířkami pro připojení zdroje externího. Používám stařičký napájecí zdroj Tesla BS-275. Pro častější používání je možné pořídit větší krabičku a zdroj umístit na společné šasí. U zesilovače bych doporučil jiné umístění elektrolytického kondenzátoru, tak aby byl dále od elektronek a jiných zdrojů tepla, protože se ohříváním snižuje jeho životnost. V uvedené konstrukci mi šlo spíše o vzhled a snažil jsem se zesilovač umístit do co nejmenší krabičky. I tak se po několikahodinovém provozu kondenzátor neohřívá na více než cca 40 stupňů, což je ještě v rozumných mezích. Pokud by byl ale zesilovač umístěn v uzavřeném boxu, je nutné kondenzátor umístit co nejdále od zdrojů tepla. Samozřejmě je možné i použití moderních kondenzátorů, které se vejdou pod šasí přístroje kde není teplota tak vysoká. Uvedená konstrukce slouží pouze pro zábavu a tak jsem raději použil starý kondenzátor který vzhledově k zařízení "líp pasoval".

   U audionu je důležité věnovat pozornost rozmístění součástek hlavně u VF části tak, aby přívody byly co nejkratší. Součástky je nutné rozmístit dle pravidel pro montáž VF zařízení. Také je důležité provedení rezonančního obvodu, pro nějž použijeme kvalitní vzduchový kondenzátor a cívku vineme na kvalitní kostřičku, nejlépe keramickou, a bez feritového jádra.

Spodek 

A jak to vypada ze spodu - Zeilovač a Audion...

Pokud bude někoho zajímat provedení a počty závitů pro cívku do audionu, případně další podrobnosti, tak se jedná o zapojení ze sešitu číslo 3 edice Svazarmu," Stavební návody pro radiotechniku – Jednoduchý přijímač pro KV". Schéma zesilovače je ke stažení níže a nepotřebuje myslím zvláštní komentář. Jako výstupní transformátor byl použit typ 9WN 767 26 používaný v televizorech Tesla Salermo. Tento transformátor lze snadno opatřit na radioamatérských burzách nebo často i v aukcích na aukru. Druhou možností je zakoupení výstupního transformátoru v GES electronics, ale to už vyjde poněkud dráže. V GES electronics lze zakoupit i pájecí lišty pro montáž ostatních součástek pod šasí přístroje. Patice na elektronky lze získat zde a bužírky na dráty a vývody součástek, případně něco málo z produkce Tesla pro staré konstrukce, lze zakoupit tady. Některé součástky jako ladící kondenzátory a kostřičky pro cívky a jiné užitečné věci lze zakoupit u pana Drbala zde. Zmiňované krabičky HAMMOND prodává firma TME.

A nyní snad už jen pár fotek...

Zesilovač s ECL82 a EM84:

 Audion Zes_9

Audion 2x E88CC a 1x ECC82:

 Audion Zes_10

A oboje ze zadu:

Audion Zes_7

Ke stažení:

Schéma NF koncového zesilovače s ECL82 a EM84 lze stáhnout zde.

Schéma Audionu s 2xE88CC a ECC82 lze stahnout tady.

Případné dotazy rád zodpovím mailem.

OK1NOP

Aktualizováno Sobota, 02 Únor 2013 22:24  

predelavkajpg6 2


Created by PA4RM

Počítadlo přístupů: