OK1NOP Site

QTH: Březí, Loc: JO70IA, WAZ: 15, ITU: 28

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Spoj. Technika CZ Přijímače KV přijímač TÁBOR II

KV přijímač TÁBOR II

Email Tisk PDF

TABORII 1KV přijímač TÁBOR II ze soupravy ANDROMEDA

 Díky Jardovi OK1CJB jsem získal do své sbírky zajímavý kousek naší zpravodajské historie. Jedná se o celotranzistorový přijímač TÁBOR II původem ze soupravy ANDROMEDA, kterou používalo Ministerstvo zahraničí v sedmdesátých letech jako RDST na ambasádách a ve zpravodajských službách. Přijímač se vyráběl ve dvojím provedení, v prvním jako součást radiostanice ANDROMEDA, kde byl doplněn o vysílač MARS a napájecí zdroj, celá sestava pak byla osazena ve společné skříni ve výsuvných modulech pro snadnou údržbu a přepravu. Druhou variantou byl samotný přijímač TÁBOR II ve vlastní skříni určený pro výběrový příjem na zpravodajských pracovištích. Přijímač mě překvapil svou propracovanou konstrukcí a kvalitním mechanickým provedením, které u našich výrobků nebývalo zvykem. Celý přijímač je osazen germaniovými tranzistory, převážně typu OC 170. Některé prameny tvrdí, že se jedná o kopii přijímačů collins, což by i odpovídalo samotné konstrukci přijímače a způsobu zapojení.

TÁBOR II je polovodičový komunikační supreheterodynní přijímač s dvojím směšováním. Může pracovat v pásmu 3-24 MHz s druhy provozu A1,A2,A3-SSB s možností volby USB/LSB a nouzově pak s provozy F1 a A3. S adaptorem ho lze použít i pro příjem radio dálnopisu. Přijímač je možné připojit na 70Ω nesymetrickou anténu a jeho pracovní pásmo 3-24 MHz je rozděleno do šesti podrozsahů volitelných přepínačem. V každém podrozsahu je pak možno jemně prolaďovat čtyřobvodové vstupní pásmové filtry vf. zesilovače. Přepínačem krystalů je pak možné zvolit jedno ze 24 možných frekvenčních pásem, u kterého pak lze plynule ladit v rozmezí 200 kHz. První mezifrekvenční kmitočet 1.050 MHz vzniká v prvním směšovači smíšením vstupního signálu a signálu oscilátorové jednotky. Po průchodu 1. mf propustí se pak dále směšuje v druhém směšovači s kmitočtem krystalového oscilátoru 1.090 MHz na druhý mf. kmitočet 40 kHz. Před zesilovačem 2.mf je filtr soustředěné selektivity s přepinatelnou šíří pásma 300 Hz, 1 kHz, 3 kHz a 5 kHz. Za 2.mf zesilovačem následují detektory. Pro provoz A2 je určen klasický diodový detektor. Pro A1 a SSB je zvláštní kruhový detektor, který pracuje v součinnosti s přelaďovaným BFO 1,8 kHz. Pro USB je BFO pevně naladěn na 38,5 kHz a pro LSB pak na 41,5 kHz. NF signál z detektorů je pak zesilován nf zesilovačem s výstupy 5Ohm/100mW (repro) a 600 Ohm, k němuž je paraelně připojen výstup pro sluchátka 4000Ω. Hlasitost signálu se řídí na vstupu nf. zesilovače potenciometrem. Přijímač dále obsahuje jednoduchý omezovač poruch, pásmovou propust 700-800Hz pro příjem telegrafie a obvody AVC, které jsou schopny zpracovat signály v rozsahu asi 70 dB. Pro příjem velmi silných signálů má přijímač na vstupu přepínatelný odporový útlumový článek a při největším zařazeném útlumu by měl být schopen zpracovat signály o napětí minimálně 1V na vstupu. Za odporovým článkem následuje dolnofrekvenční zádrž pro potlačení signálů blízkých mf kmitočtu. Přijímač má vlastní kalibrátor, který umožňuje kalibraci v celém pásmu na všech frekvencích, které jsou násobkem 100 kHz.

 Napájení přijímače je realizováno ze sítě 220V a 120V, nebo v případě samostatného provedení z vnějšího stejnosměrného zdroje 12V. U varianty samotného přijímače bylo možné i nouzové napájení z uvnitř umístených osmi monočlánkových baterií.

 Fotografie soupravy andromeda a naskenované foto z manuálu poskytnul ze svých sbírek Miro OM3CU za což mu děkuji.

 Pokud by někoho zajímal podrobnější popis přijímače i s kompletní dokumentací, tak mě může kontaktovat via mail a já mu dokumentaci v el. podobě rád zašlu k prostudování.

Přijímač z předu:

TABORII 1

Přijímač z vrchu:

TABORII 6

Radiová stanice ANDROMEDA:

Andromeda

Další fotografie naleznete zde.

Aktualizováno Neděle, 03 Únor 2013 00:13  

predelavkajpg6 2


Created by PA4RM

Počítadlo přístupů: